gnome-shell-extensions gnome-3-0 - en to pa translation catalogue (51 entries)

en: GNOME Classic
pa: ਗਨੋਮ ਕਲਾਸਿਕ

en: This session logs you into GNOME Classic
pa: ਇਹ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਤੁਹਾਨੂੰ ਗਨੋਮ ਕਲਾਸਿਕ ਵਿੱਚ ਲਾਗ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Favorites
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ

en: Applications
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Application and workspace list
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਅਤੇ ਵਰਕਸਪੇਸ ਲਿਸਟ

en: A list of strings, each containing an application id (desktop file name), followed by a colon and the workspace number
pa: ਲਾਈਨਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ, ਜੋ ਕਿ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ID (ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਨਾਂ), ਬਾਅਦ 'ਚ ਕਾਲਮ ਅਤੇ ਵਰਕਸਪੇਸ ਨੰਬਰ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: Workspace Rules
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ਨਿਯਮ

en: Add Rule
pa: ਨਿਯਮ ਜੋੜੋ

note: TRANSLATORS: %s is the filesystem name
en: Ejecting drive “%s” failed:
pa: ਡਰਾਇਵ “%s“ ਬਾਹਰ ਕੱਢਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ:

en: Removable devices
pa: ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਜੰਤਰ

en: Open Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Use more screen for windows
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਲਈ ਹੋਰ ਸਕਰੀਨ ਵਰਤੋਂ

en: Try to use more screen for placing window thumbnails by adapting to screen aspect ratio, and consolidating them further to reduce the bounding box. This setting applies only with the natural placement strategy.
pa: ਸਕਰੀਨ ਆਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ ਨੂੰ ਧਿਆਨ ਵਿੱਚ ਰੱਖ ਕੇ ਵਿੰਡੋ ਥੰਮਨੇਲ ਨੂੰ ਰੱਖ ਕੇ ਹੋਰ ਸਕਰੀਨ ਵਰਤਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਅਤੇ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਬਾਊਂਡ ਬਕਸ ਘਟਾਉਣ ਲਈ ਹੋਰ ਵੀ ਸੰਘਣਾ ਕਰੋ। ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਕੇਵਲ ਸੁਭਾਵਿਕ ਥਾਂ ਨੀਤੀ ਨਾਲ ਹੀ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: Place window captions on top
pa: ਥਾਂ ਵਿੰਡੋ ਸੁਰਖੀ ਸਭ ਤੋਂ ਉੱਤੇ

en: If true, place window captions on top the respective thumbnail, overriding shell default of placing it at the bottom. Changing this setting requires restarting the shell to have any effect.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ ਵਿੰਡੋ ਸੁਰਖੀਆਂ ਨੂੰ ਅਨੁਸਾਰੀ ਥੰਮਨੇਲ ਉੱਤੇ ਰੱਖਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਸ਼ੈਲ ਮੂਲ ਰੂਪ (ਹੇਠਾਂ) ਰੱਖਣ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਦਾ ਹੈ। ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਬਦਲਾਅ ਦੇ ਚਾਲੂ ਹੋਣ ਲਈ ਸ਼ੈਲ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: Places
pa: ਥਾਵਾਂ

en: Failed to launch “%s”
pa: “%s“ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed to mount volume for “%s”
pa: “%s” ਲਈ ਵਾਲੀਅਮ ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Computer
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ

en: Home
pa: ਘਰ

en: Browse Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Cycle Screenshot Sizes
pa: ਸਾਈਕਲ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਆਕਾਰ

en: Cycle Screenshot Sizes Backward
pa: ਸਾਈਕਲ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਆਕਾਰ ਪਿੱਛੇ ਵੱਲ

en: Theme name
pa: ਥੀਮ ਨਾਂ

en: The name of the theme, to be loaded from ~/.themes/name/gnome-shell
pa: ਥੀਮ ਦਾ ਨਾਂ, ਜੋ ~/.themes/name/gnome-shell ਤੋਂ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Unminimize
pa: ਅਣ-ਨਿਊਨਤਮ

en: Minimize
pa: ਨਿਊਨਤਮ

en: Unmaximize
pa: ਅਣ-ਵੱਧੋ-ਵੱਧ

en: Maximize
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ

en: Minimize all
pa: ਸਭ ਨਿਊਨਤਮ ਕਰੋ

en: Unminimize all
pa: ਸਭ ਅਣ-ਨਿਊਨਤਮ ਕਰੋ

en: Maximize all
pa: ਸਭ ਵੱਧ-ਵੱਧ ਕਰੋ

en: Unmaximize all
pa: ਸਭ ਅਣ-ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਕਰੋ

en: Close all
pa: ਸਭ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Window List
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸੂਚੀ

en: When to group windows
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਗਰੁੱਪ ਕਦੋਂ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are “never”, “auto” and “always”.
pa: ਵਿੰਡੋ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਇਕੋ ਕੰਮ ਦੇ ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਗਰੁੱਪ ਕਦੋਂ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ, ਇਹ ਦੱਸੋ। ਸੰਭਵ ਮੁੱਲ ਹਨ “ਕਦੇ ਨਹੀਂ“, “ਆਟੋ“ ਅਤੇ “ਹਮੇਸ਼ਾ“।

en: Show windows from all workspaces
pa: ਸਾਰੇ ਵਰਕਸਪੇਸਾਂ ਤੋਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਵੇਖਾਓ

en: Whether to show windows from all workspaces or only the current one.
pa: ਕੀ ਸਭ ਵਰਕਸਪੇਸਾਂ ਤੋਂ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖਣੀਆਂ ਹਨ ਜਾਂ ਸਿਰਫ਼ ਇੱਕ ਤੋਂ ਹੀ।

en: Show the window list on all monitors
pa: ਸਭ ਮਾਨੀਟਰਾਂ ਉੱਤੇ ਵਿੰਡੋ ਸੂਚੀ ਵੇਖਾਓ

en: Whether to show the window list on all connected monitors or only on the primary one.
pa: ਕੀ ਸਭ ਕਨੈਕਟ ਹੋਏ ਮਾਨੀਟਰਾਂ ਉੱਤੇ ਵਿੰਡੋ ਸੂਚੀ ਦੇਖਣੀ ਹੈ ਜਾਂ ਕੇਵਲ ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਉੱਤੇ ਹੀ।

en: Window Grouping
pa: ਵਿੰਡੋ ਗਰੁੱਪਿੰਗ

en: Never group windows
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਗਰੁੱਪ ਕਦੇ ਨਾ ਬਣਾਓ

en: Group windows when space is limited
pa: ਜਦੋਂ ਥਾਂ ਥੋੜੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਦਾ ਗਰੁੱਪ ਬਣਾਓ

en: Always group windows
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਗਰੁੱਪ ਹਮੇਸ਼ਾ ਬਣਾਓ

en: Show on all monitors
pa: ਸਭ ਮਾਨੀਟਰਾਂ ਉੱਤੇ ਵੇਖਾਓ

en: Workspace Indicator
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ਇੰਡੀਕੇਟਰ

en: Workspace Names
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ਨਾਂ

en: Workspace %d
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ %d

en: Add Workspace
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ਜੋੜੋ
