gnome-shell-extensions master - en to ja translation catalogue (66 entries)

en: GNOME Classic
ja: GNOME クラシック

en: This session logs you into GNOME Classic
ja: GNOME クラシックモードでログインします

en: GNOME Shell Classic
ja: GNOME Shell クラシック

en: Window management and application launching
ja: ウィンドウ管理とアプリケーション起動

en: Attach modal dialog to the parent window
ja: モーダルダイアログを親ウィンドウに結び付ける

en: This key overrides the key in org.gnome.mutter when running GNOME Shell.
ja: GNOME Shell 使用時は、このキーが、org.gnome.mutter の同じキーよりも優先します。

en: Arrangement of buttons on the titlebar
ja: タイトルバー上のボタンの配置

en: This key overrides the key in org.gnome.desktop.wm.preferences when running GNOME Shell.
ja: GNOME Shell 使用時は、このキーが、org.gnome.desktop.wm.preferences の同じキーよりも優先します。

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
ja: ウィンドウを画面の端に移動させたときにタイル状に配置する

en: Workspaces only on primary monitor
ja: プライマリモニターのみワークスペースを切り替える

en: Delay focus changes in mouse mode until the pointer stops moving
ja: ポインターの動作が止まるまでマウスモードでのフォーカスの変更を遅らせる

en: Thumbnail only
ja: サムネイルのみ

en: Application icon only
ja: アプリケーションアイコンのみ

en: Thumbnail and application icon
ja: サムネイルとアプリケーションアイコン

en: Present windows as
ja: ウィンドウの表示方法

en: Show only windows in the current workspace
ja: 現在のワークスペースのウィンドウのみ表示する

en: Activities Overview
ja: アクティビティ

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Application and workspace list
ja: アプリケーションとワークスペースのリスト

en: A list of strings, each containing an application id (desktop file name), followed by a colon and the workspace number
ja: アプリケーションの識別子 (.desktop ファイル名) とコロンの後にワークスペース番号を付与した文字列を要素とするリストです

en: Application
ja: アプリケーション

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: Add Rule
ja: ルールを追加

en: Create new matching rule
ja: 新規ルールの作成

en: Add
ja: 追加

en: Ejecting drive '%s' failed:
ja: ドライブ '%s' の取り出しに失敗しました:

en: Removable devices
ja: リムーバブルデバイス

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Alternative greeting text.
ja: 代わりの挨拶テキストです。

en: If not empty, it contains the text that will be shown when clicking on the panel.
ja: 空でない場合、指定したテキストが、パネルをクリックした時に表示されます。

en: Message
ja: メッセージ

en: Example aims to show how to build well behaved extensions for the Shell and as such it has little functionality on its own.
    Nevertheless it's possible to customize the greeting message.
ja: Example は、うまく動作する GNOME Shell 拡張機能の構築方法を示すことを目的としています。それ自体の機能はほんとどありません。
    それでも、挨拶メッセージをカスタマイズすることはできます。

en: Use more screen for windows
ja: ウィンドウにたくさんの画面を使うかどうか

en: Try to use more screen for placing window thumbnails by adapting to screen aspect ratio, and consolidating them further to reduce the bounding box. This setting applies only with the natural placement strategy.
ja: ウィンドウのサムネイルを複数配置する際に、画面のアスペクト比に合わせて、境界部分を減らすことにより、ウィンドウを統合することで、さらにたくさんの画面を使用できるようにするかどうかです。この設定は 'natural' の配置アルゴリズムを採用している場合にのみ適用されます。

en: Place window captions on top
ja: ウィンドウのタイトルバーを上端に表示するかどうか

en: If true, place window captions on top the respective thumbnail, overriding shell default of placing it at the bottom. Changing this setting requires restarting the shell to have any effect.
ja: TRUE にすると、ウィンドウのサムネイルの上端にそのウィンドウのタイトルバーを表示します (これは、サムネイルの下端にタイトルバーを表示する GNOME シェルのデフォルト値よりも優先されます)。この設定を適用する際は GNOME シェルを再起動してください。

en: Places
ja: 場所

en: Failed to launch "%s"
ja: "%s" の起動に失敗

en: Computer
ja: コンピューター

en: Home
ja: ホーム

en: Browse Network
ja: ネットワークを表示

en: Memory
ja: メモリ

en: Theme name
ja: テーマの名前

en: The name of the theme, to be loaded from ~/.themes/name/gnome-shell
ja: テーマの名前です (~/.themes/name/gnome-shell 配下に格納します)

en: Close
ja: 閉じる

en: Unminimize
ja: 最小化解除

en: Minimize
ja: 最小化

en: Unmaximize
ja: 最大化解除

en: Maximize
ja: 最大化

en: Minimize all
ja: 全て最小化

en: Unminimize all
ja: 全て最小化解除

en: Maximize all
ja: 全て最大化

en: Unmaximize all
ja: 全て最大化解除

en: Close all
ja: 全て閉じる

en: Workspace Indicator
ja: ワークスペースインジケーター

en: Window List
ja: ウィンドウのリスト

en: When to group windows
ja: ウインドウをグループ化する条件

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
ja: ウィンドウ一覧にある同じアプリケーションをグループ化する条件を指定します。指定可能な値は、"never", "auto", "always" です。

en: Window Grouping
ja: ウィンドウのグループ化

en: Never group windows
ja: ウィンドウをグループ化しない

en: Group windows when space is limited
ja: ウィンドウ一覧の幅が制限される時にグループ化する

en: Always group windows
ja: ウィンドウをグループ化する

en: Workspace Names
ja: ワークスペース名

en: Name
ja: 名前

en: Workspace %d
ja: ワークスペース %d
